Kampiakselin irroitus, vaikeaa vaiko mahdotonta????

Keskustelua Leyland -traktoreista

Valvoja: automies560

jansau
Mini -nuhvisti
Viestit: 5
Liittynyt: 01 Loka 2011, 17:56
Konekalustoani: 272 -77, Volvo T25 -55, Tunturi Start -78
Paikkakunta: Pello

Tere! Isäukolta sammu Leukku kesken kaiken. No Leukku sai sitten seistä pihalla tovin ennenkuin äijä alko sitä kaipaamaan, talvi tulossa :D !!! Ongelmat on seuraavia: pakoputki ilman "hattua" koko kesän(vesivahinko), öljypohjan avaamisen jälkeen laakereitten tarkistusta(4:n kiertokankilaakeri ihan "sulannut" sekä kampiakseli sorvattava, suihkujen irrottaessa 4:n suihkun lähti myös se kupariholkki mukana. Kysymys kuluukin: voiko kampiakselin irroittaa ilman koneen irroitusta, jos ei niin löytyiskö ohjetta ko. toimenpiteen suorittamiseen, ei kai hyttiä tarvi poistaa :shock: ??? Kilkatin putken päähän on jo hankittu. Miten niiden holkkien kanssa, voiko sen "irronneen" holkin naputella takaisin vai pitäiskö vaihtaa ne kaikki(onko hankalaa?)??

Siis todellakin tästä tuli sitten minulle "kiva" syysprojekti. :evil:


Löytyisiköhän jostain jonkinmoista korjaamo käsikirjaa 272 ja 245 Leukkuihin?? PDF-muodossakin kävis?????
Jumala loi vuoret mutta Leylantilla ne siirrethään oikehaan paikhaan
jusape
Vuoden Nuffisti 2013
Viestit: 8943
Liittynyt: 22 Huhti 2011, 20:24
NLCF r.y jäsen Nro: 351
Paikkakunta: Yläne

Kyllä tossa saapi pitää näpit rasvassa hetken, ennen kuin taas käy ja kukkuu.
Nuo Leukumiehet kertoneepi tarkemmin mitä pitää tehdä ja miten
A-C TL20D -60,Detroit Diesel 6-71-65 ,460+KKK-62, 460T-64,DL3-61,proj DM4-54 ,sekasikiö-61,Ley-384 kartano-72, omavalm sarvitratori-5?,Lawn Boy LT-12 -90, Scoopmobilet, model HP -53, H -5? HPD -70 ,Gutbrod 5hp -61,BroomWade WR250-68
ahven
Mr. Lordi Nuffield
Viestit: 1470
Liittynyt: 22 Tammi 2008, 21:57
Konekalustoani: jd-5820+jd-2650+patrol nuhvi+mf-135+zetor 25A+patrol ja 6:tos majori maasturi+ zusuki alto+ toyota hiase 2,5
NLCF r.y jäsen Nro: 267
Paikkakunta: JUUKA

jos ee pijä kiirettä niin kahessa päevässä se kukkuu jos osat käen ulottuvilla,kerron kokemuksesta enkä että musta tuntuu :cry: :lol:
aja millä ajat mutta majorilla loput
Avatar
jamppi
Vuoden Nuffisti 2006
Viestit: 5158
Liittynyt: 25 Maalis 2007, 16:18
Konekalustoani: Muutama rakkori ja muita sekalaisia päristimiä
NLCF r.y jäsen Nro: 002
Paikkakunta: Heinola

Empä ole koskaan kattonu että lähteekö kampura paikallaan, tuskin, ota vain kone kokoaan pois

Keulan pellit pois
Jäähdytin ja tankki pois
Ohjauspulpetti nostetaan tieltä pois, ripusta taljalla kattoluukusta
Kytkinkoppa pois ja kytkimen purku, tarvii lukituskoukut
Sittenhän konetta jo voi nostella ylös, toki piuhat ja muut roiskeet irti

Jotkut on lyöny kupariholkin liiman kanssa paikoilleen, uusien asentamisessa tarvii erikoistyökaluja

Jotenkin noin se vois mennä
Mukana kuin peräpukama!
sompio
Melkoinen nuhvisti
Viestit: 928
Liittynyt: 20 Syys 2008, 17:22
NLCF r.y jäsen Nro: 110
Paikkakunta: Kangasniemi

Muuten noista suutinholkeista puheenollen, kannattaako suuttimet irroitella kun kone on lämmin vai kylmä.
Kun näin äkikseltään tuntuis siltä että lämpimänä holkki puristuu tiukemmin kanteen koska on kuparia ja laajenee enempi kuin rautakansi ja vastaavasti on löysemmässä suuttimenympäriltä koska suutinkin on terästä eikä laajene niinpaljon kuin holkki.
Velu

No ainakin mersun CDI-koneessa kanteen tarttuvat suuttimet ja hehkutulpat lähtevät jos lähtevät kuumasta koneesta. Kylmästä huonommin.

Kylläpä on leukku saanut vähän huonoa kohtelua. Se kone pitää ilman muuta irrottaa. Ei kannata edes yrittää tehdä elämästään niin vaikeaa, että yrittäisi paikallaan akselia irrottaa mistään moottorista. Kaikkein helpoin ja nopein on ottaa kone pois, pestä se ja purkaa sitten. Kampirauta ei välttämättä ole käyttökelpoinen, usein tuollaisesa tilanteessa lämpö vääntää sen mutkalle, joten voi olla, että ostattaa uuden akselin.

Suuttimen holkit voi yleensä käyttää uudestaan. Leukun koneesta ei ole erityisesti tietoa, mutta joissain holkin palotilan puoleinen pää pitää levittää, että se tarttuu tiiviisti kanteen.

Muista koneistaa ventiilit kat katsoa mäntien kunto. Venttiileistä tulee äkkiä pitsireunaisia, kun sadevesi pääsee muhimaan toistuvasti tiivistepinnan välissä.
Avatar
Warpu
Mr. Lordi Nuffield
Viestit: 1684
Liittynyt: 06 Tammi 2008, 03:09
NLCF r.y jäsen Nro: 22
Paikkakunta: Anjala / Kouvola

juu ei lähde kampiakseli rungon ja moottorinlohkon välistä vaikka mitä tekis, siis
moottori pois ja jos kytkimen jättää akseleineen päivineen moottoriin noston ajaksi
niin ei kytkimen lukituskoukut ole välttämättömät, niin olettaen että tässä puhutaan
noista kahdesta vaihtoehdosta 272sesta 8)
460, 460, 460, 460eka, 4dm, 4dm 4wd, 3dl, 3dleka, 262, 472, 285, 272, 353cc um
jansau
Mini -nuhvisti
Viestit: 5
Liittynyt: 01 Loka 2011, 17:56
Konekalustoani: 272 -77, Volvo T25 -55, Tunturi Start -78
Paikkakunta: Pello

No niin syys-projektista tulikin ikuisuus-projekti. Leukku on samassa jamassa vain toinen takatassu on tyhjentynyt. Pressutalli kasattu päälle ja ootellaan että talvi lauhtuu vielä vähän, aamulla oli 29 astetta pakkasta. Muutenkin nyt tulevana keväänä on hiukan helpompi alkaa ruuvaamaan konetta kun tuli muutettua hiukan lähemmäs Leukkua, 1100km. Eli kevätauringon lämmetessä alkaa Leukun hipelöinti kun rautamalminajosta on vapaata, pääsin nimittäin ajamaan Kaunisvaaran malmia, kokonaispainot on meillä 90tonnia, makeeta.
Niin kysymys olisi viellä että olisko jossain jotain räjäytyskuvaa ko. koneesta jotta helpottuis tuo hiplaaminen sitten kun aletaan repimään auki ja kasaaminenkin on ajankohtainen? On tullut nyt isäukon kans selväksi että se kone laitetaan 100%:een kuntoon eli täysremppa. Siis kone poikki ja uutta osaa tilalle, annetaan vanhukselle toinen elämä :D !!!
Siis kaikki niksit ja neuvot on kultaakin kallimpia taas. Vois ottaa hiukan kuviakin sitten kun jakoavainta heilutellaan Tornionlaakson yössä :lol: !!
Kiitoksia edellisistä kommenteista/vinkeistä ja etukäteen kiittäen tulevista kommenteista/vinkeistä!!
Jumala loi vuoret mutta Leylantilla ne siirrethään oikehaan paikhaan
jusape
Vuoden Nuffisti 2013
Viestit: 8943
Liittynyt: 22 Huhti 2011, 20:24
NLCF r.y jäsen Nro: 351
Paikkakunta: Yläne

Hyvä päätös asiassa, kerralla ja todellakin kunnolla kuntoon koko pata. :D
A-C TL20D -60,Detroit Diesel 6-71-65 ,460+KKK-62, 460T-64,DL3-61,proj DM4-54 ,sekasikiö-61,Ley-384 kartano-72, omavalm sarvitratori-5?,Lawn Boy LT-12 -90, Scoopmobilet, model HP -53, H -5? HPD -70 ,Gutbrod 5hp -61,BroomWade WR250-68
Joonas Potkonen
Ylläpitäjä
Viestit: 7384
Liittynyt: 25 Maalis 2007, 01:40
Konekalustoani: N 3DL '59, N 460 KKK '64, V 500 '69, L 245 '73 L 270 Vammas Kersantti '75, L 262QMS '79 L 2100 '79, L 472SQMS '80, V N103 HT5, Valtra N141
NLCF r.y jäsen Nro: 001
Paikkakunta: Ilomantsi
Viesti:

Laitoin sähköpostissa helpotusta elämään.

http://www.nuhvi.net/index.php?option=c ... 7&Itemid=3" onclick="window.open(this.href);return false;
Maatilallinen Ilomantsin Kuuksenvaarasta.
Vastaa Viestiin