Sivu 1/6
Projekti (nuhvi)Leyland+Hymas
Lähetetty: 12 Kesä 2010, 13:55
Kirjoittaja Kontio
Taas reilun vuoden nuhvittoman ajan jälkeen tuli sitten hankittua tälläinen kones.
Kaivurin valmistajasta ei ole tietoa, mutta minusta tuo vaikuttaa Hymaksen valmisteelta. Mitä mieltä muut ovat?
Kaivuri toimii ja pelaa kuten tuon ikäinen nyt toimii, ainoastaan käännönsylinteri vuoti reilummin, muutoin pikku koe ajolla ei nyt suuremmin tiputellut.
Kone on vaihdettu jossain elämän vaiheessa vanhempaan koneeseen, joka on varustettu vielä alipainesäätäjällä.
Osaakos nyt kukaan sanoa mikä tämän tarkka vuosimalli on tuon konekilven mukaan, itse en saanut tuosta oikein mitään irti.

Re: Projekti nuhvi+Hymas?
Lähetetty: 12 Kesä 2010, 14:52
Kirjoittaja anglia67
Onko tuo muuten ollut joskus nettikoneessa myynnissä

Re: Projekti nuhvi+Hymas?
Lähetetty: 12 Kesä 2010, 15:34
Kirjoittaja Kontio
Onhan tuo. Taitaa olla vieläkin merkki UUSI 72H

Re: Projekti nuhvi+Hymas?
Lähetetty: 12 Kesä 2010, 18:40
Kirjoittaja kari t
Tuosta tyyppikilvestä en osaa sanoa nuhvin valmistusvuotta, mutta yritäppäs katsoa tuolta sivulta, josko selviää,
http://www.nuhvi.net/index.php?option=c ... &Itemid=55" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: Projekti nuhvi+Hymas?
Lähetetty: 12 Kesä 2010, 18:51
Kirjoittaja automies560
Näyttää todellakin Ruotsalaiselta Hymas kaivurilta. Telatkin on siinä joskus näkojään olleet mutta niitä ei ilmeisti enää löytynyt mukaan? Samantyyppinen löytyy iltseltänikin sillä erotuksella että, alustana on 10/60 leukun koneella.
Kaivurina Hymas on varsin nuffiin sopiva laite koska se ei ole liian raskas, ja ihan toimiva joskin jo hieman vanhanaikanen

Re: Projekti nuhvi+Hymas?
Lähetetty: 18 Kesä 2010, 19:11
Kirjoittaja V602T
Joo nuffi/hymas joukko vahvistuu pitää pelastaa romumiehiltä vanhoja työjuhtia. Ovat olleet isoja hankintoja aikanaan nuffi/hymas on maksanut vuonna 1964 29 850 markkaa
Re: Projekti nuhvi+Hymas?
Lähetetty: 18 Kesä 2010, 19:42
Kirjoittaja Kontio
Re: Projekti nuhvi+Hymas?
Lähetetty: 18 Kesä 2010, 19:48
Kirjoittaja anglia67
Tyylinmukainen kuljetusauto

Re: Projekti nuhvi+Hymas?
Lähetetty: 19 Kesä 2010, 10:07
Kirjoittaja jamppi
Nuhvi on nuhvi mutta olipas komee Karhu
Re: Projekti nuhvi+Hymas?
Lähetetty: 08 Elo 2010, 18:40
Kirjoittaja Kontio
Nyt on konetta pitkin kesää laiteltu kuntoon/vaihdeltu öljyjä kaikkiin mahdollisiin paikkoihin, kääntösylintereille vaihdettu tiivisteet, puomintaittoon sorvattu uusi männänvarsi, ja tiiivisteet vaihdettu, ohjausakseli uusittu.
Tänään sitten laittelin sähköt täysin uusiksi, paluu öljylle lisäsin panossuodattimen jne.
Kohtapuolin pitäisi ottaa sawut koneesta ja aloittaa harjoittelemaan kaivamista
Tässä muutamia kuvia tämänhetkisestä tilanteesta:

Re: Projekti nuhvi+Hymas
Lähetetty: 09 Elo 2010, 06:21
Kirjoittaja nuhvi63
Kone näkyy olevan vanhemmasta nelosesta kun on alipainesäätönen simssi kyljessä. vaan kova kone näyttää olevan!!!
Re: Projekti nuhvi+Hymas
Lähetetty: 09 Elo 2010, 06:24
Kirjoittaja Joonas Potkonen
Taitaa olla kutos bmc:n syyläri tuossa?
Re: Projekti nuhvi+Hymas
Lähetetty: 09 Elo 2010, 15:07
Kirjoittaja Kontio
Nuffieldmaster kirjoitti:Taitaa olla kutos bmc:n syyläri tuossa?
Korjauskirjassa näyttää kylläkin olevan juuri samanmoinen syyläri kuin tuossakin, tiedä sitten
Kone on tosiaan joskus vaihdettu, entisen koneen lauettua jossain elämän vaiheessa. Samalla pellitkin on vaihtunut vanhemman malliseen.
Re: Projekti nuhvi+Hymas
Lähetetty: 16 Elo 2010, 15:16
Kirjoittaja Kontio
Eilen (su) sain sitten nuffin käyntiin reilun kuukauden seisonnan/huollon/korjauksen jälkeen. Taiton sylinterinvarren sorvasin uuden -turpatiiviste vuotaa edelleen(muiden paikkojen ohella), vaikka kaikki tiivisteet uusin
Siinä sitten pääsin oikein kokeilemaan kaivamista, ja huomasin että moottori taitaa olla matkansa päässä, tuntuu kovin herkästi puutuvan, ainakin tuon nykyisen hydr.pumpun edessä, ellei syöttö ole siinä asennossa että pakoputkesta tulee niin paljon mustaa kuin putkesta vain mahtuu...
Aivan kuin säätö ei ehtisi mukaan.
Mites muilla joilla on alipaineohjattu ruiskutuspumppu, miten pumppu seuraa moottorin kuormitusta?
Kävin sitten varaston perällä, ja heräsi mielenkiinto tämän liittämisestä tuohon kaivuriin (siis tuolla on moottori kaikkien noitten romujen alla

)

Re: Projekti nuhvi+Hymas
Lähetetty: 16 Elo 2010, 15:26
Kirjoittaja Kontio
Sattuisiko kenelläkään muuten olemaan tiedossa mitään mittapiirrosta nuffin orginaali moottorista?
Siis olisi (ehkä) tarvetta saada vauhtipyörän/kampiakselin keskiön ja moottorin kiinniketassujen keskinäisestä korkeudesta tietoa.
Saahan ne toki mittaamallakin, mutta mukavahan se olisi jos löytyy tarkat mitat.