Yleistä keskustelua mistä vain

Keskustelua maan ja taivaan väliltä!

Valvoja: automies560

Raataja
Nuhvitietäjä
Viestit: 348
Liittynyt: 25 Maalis 2010, 18:35

Ei ole Räikkösellä helppoa ei. Nuoremmat kiilaa ohi, ei voi mitään. Mutta insinööri Sipilällä on kova draivi päällä. Selkeä visio, johdonmukainen strategia ja yhteinen tilannekuva. Vasemmalla kädellä tehdään 2 mrd menoleikkaukset ja 4 mrd rakenneuudistukset, oikealla kädellä tarjoillaan vasemmiston hinkuamaa 1,6 mrd infraelvytystä, Sote- ja kuntauudistus on juntattu booreihinsa. Eikä Vatuloida saa. Mauri ei tosin jaksa sitä määräystä sulattaa.
Saattaa onnistua, toivottavasti. Mutta mutta, en pidä täysin mahdottomana ajatuksena, että lakkokenraali A. Rinne Metallin A. Aallon tukemana, oman puheenjohtajapestin turvatakseen, ja julkisuushakuista Juttaa ojentaakseen, pysäyttää ensi talvena koko Suomen, mahdollisesti jo syksyllä kun budjettia käsitellään eduskunnassa. Lakkostrategia on ay-juristeille tyyppillinen, yksinkertainen mutta tappavan tehokas. Ensin stopataan pääkaupunkiseudun joukkoliikenne, sitten lennonjohtajat pysäyttävät ilmaliikenteen, veturimiehet kaukojunaliikenteen koululaisten hiihtolomien kynnyksellä, AKT sulkee satamat, ruotsalaisomistukseen siirtynyt Raahen Rautaruukin porukka istuu totta kai myötätuntolakossa, ja jäänmurtajien konemiehet lakkoilevat ilman eri kehotusta, perinteiseen tapaan pari kuukautta kahta puolen Juhannusta. Arhinmäki möyhää eduskunnassa puuta heinää, samanaikasesti punavihreät ekoterroristit pysäyttävät lopullisesti Olkiluodon 4. reaktorin työmaan, ja häiriköivät Rosatomin Pyhäjoen työmaalla sekä uudelleen täydellä teholla käynnistetyn Talvivaaran allasalueella.
Tässä vaiheessa Soini ja Stubb palaavat nöyrinä poikina ruotuun. Elikkäs jatketaan Jutan ja Kataisen viitoittamalla Kreikan tiellä. Haalitaan maailmalta, kiinalaisilta ja arabeilta, uutta velkaa syömävelan päälle 6 - 7 mrd euroa vuodessa, etteivät kannatusluvut lähde sivuluisuun. Valtiomiesmäisesti siinä vaiheessa esiintyvä Timo on jo silloin tottunut hiissaamaan aamuisin takapuolen valtioneuvoston pramean mustan Virka Audin takapenkille. Ei tarvitse maisterisjätkän enää haistella maanantaiaamuisin ruuhkabussissa rukkastyöläisten, mamujen valkosipulikebabbien ryydittämiä, rapulapieruja.
Kyllä Sipilällä on kyinen pelto kynnettävänä. Toivottavasti hänen terveys kestää, että jaksaa nostaa Suomen suosta. Eihän tällä vouhkaamisella ole toisaalta Jokivarren vähäväkisten ihmisten elämään muuta ku vistottaa se tieten kun kaljan, tupakin, bensan ja sähkön hintaa taas korotetaan. Häätyy kai ennen Juhannusta käyvä päiväseltään Viron puolella. :)
Avatar
nuhvi63
Mr. Lordi Nuffield
Viestit: 3967
Liittynyt: 29 Maalis 2007, 10:31
Konekalustoani: Lukee tuossa vasemmalla...
NLCF r.y jäsen Nro: 12
Paikkakunta: YLÄMAA

Helpottiko :lol: :lol: :lol:
Nuffield Univ.3 -59,Nuffield Univ..4 -60, Nuffield 460 KKK-63, Nuffield 460+UkkoMestari 3 -63, Leukut 384 -71, 270 -73, 285 - 75, Ford 5610 -87
Tunturit Pappa, Super Sport, Tiger. Subaru avolava kottikärryinä.
Avatar
nelosnuhvi
Mr. Lordi Nuffield
Viestit: 3580
Liittynyt: 17 Heinä 2009, 17:59
Konekalustoani: Kalustoa moottorisahasta maansiirtokoneisiin
Paikkakunta: Rantasalmi

"Raatajan" syvääluotaavat kirjoitukset kuuluu tämän yleisen alueen parhaimpaan antiin, tälle miehelle pitäisi saada oma blogi pystyyn :idea: Erittäin mielellään lukee näitä 8)

Mutta omaan asiaan, nyt se hyvin palvellut Toyota lähti vaihtoon, nelisen vuotta kerkesi kyyditä ja aina perille päästiin olipa tie minkätasoinen tahansa :wink: Maantiellä aika hirviö ajettava ja kulutus jättisuuri, mutta muuten hyvä auto pomminvarmalla tekniikalla! Nyt ilmestyi liikkeen vaihtoriviin: http://www.nettiauto.com/toyota/4runner/7256885" onclick="window.open(this.href);return false;

Takaluukku siinä alkoi taas jumittaa talvella ja jarrujen ilmaus jäi kesken kun tuli niin kova kiire autokaupoille :lol:
Vanhojen koneiden puolesta jo vuodesta 2009!
fiigumies
Mr. Lordi Nuffield
Viestit: 1701
Liittynyt: 05 Maalis 2010, 08:34
Konekalustoani: FORDSON MAJOR vm.1957 ja FIATAGRI 70-90DT vm.1987+ISME 1400
Paikkakunta: Hamina/Kannusjärvi

Nuhvikalle kirjoitti:
fiigumies kirjoitti:Jos sitä lauantaina sais perunat maahan, muutamat vasta kylvöjä alotelleet, niin paljo satanu, että kynnös pelloillaki lammikoita..
Elekää hättäilkö, ootetaan ensin lumien sulamista :oops:
Eipä niitä viime lauantaina saanu maahan, märkää oli ja vettä satoi, tänää ajoin perunamaalle naapurin hevosmujilta hevosen lantaa, 4v olla muuta lannotetta laitettukaan, huomenna levitellä ja äestää, sitte perunaa maahan, sinistä, punasta ja keltasta perunaa, kylälle vielä sitte yhelle perunaa laittaan ja ehkä sen naapurillekin..
-fiigumies-
50v nuffilla
Nuhvitietäjä
Viestit: 290
Liittynyt: 14 Loka 2013, 19:13
Konekalustoani: 4/60-Ukko-Mestari 64 10/42 66 MF 165 DEUTZ 6-koneella VALTRA
Paikkakunta: Keski-suomen akseli

Joo, Raatajalta sitä tekstiä syntyy..
Ei muuta, ku kessua kasvattamaan, tislauslaitos, puulämmitys ja puukaasutin autoon.... :roll: :wink:
niin ja oma tuulimylly...
jusape
Vuoden Nuffisti 2013
Viestit: 8943
Liittynyt: 22 Huhti 2011, 20:24
NLCF r.y jäsen Nro: 351
Paikkakunta: Yläne

Ei oma sähköpostiosoite aukea, jo vähän ( vuorokaudenko vaiko kaksi ) aikaa ollut noin..... :?: :?:
Heittää jotain vitun erroria vain.
Toiseen saman puulaakin xxxxxx.xx @wippies.fi loppuiseen osoitteeseen pääsen ihan normisti, mutten omaani.
Eli mun sähköposti ei toistaiseksi toimi, jostain syystä ??? .....
A-C TL20D -60,Detroit Diesel 6-71-65 ,460+KKK-62, 460T-64,DL3-61,proj DM4-54 ,sekasikiö-61,Ley-384 kartano-72, omavalm sarvitratori-5?,Lawn Boy LT-12 -90, Scoopmobilet, model HP -53, H -5? HPD -70 ,Gutbrod 5hp -61,BroomWade WR250-68
sakkuli
Proto suunnittelija
Viestit: 158
Liittynyt: 19 Tammi 2008, 17:58
Paikkakunta: loppi

jusape kirjoitti:Ei oma sähköpostiosoite aukea, jo vähän ( vuorokaudenko vaiko kaksi ) aikaa ollut noin..... :?: :?:
Heittää jotain vitun erroria vain.
Toiseen saman puulaakin xxxxxx.xx @wippies.fi loppuiseen osoitteeseen pääsen ihan normisti, mutten omaani.
Eli mun sähköposti ei toistaiseksi toimi, jostain syystä ??? .....
"Heittää jotain vitun erroria vain" on aikasta pirun hyvä vika kuvaus, varmasti saat apua ongelmaasi.
jusape
Vuoden Nuffisti 2013
Viestit: 8943
Liittynyt: 22 Huhti 2011, 20:24
NLCF r.y jäsen Nro: 351
Paikkakunta: Yläne

Joo sählä oli pois pelilöistä tovin, jonkun päivän.....

Oli jokin kovis poksahtanut kuulemma palvelimelta, ja samoilla savuilla jokin ohjainkorttikin kaiketi, juuri se paletti jossa oma sählä on....
Nytten pelannut taas normisti...
A-C TL20D -60,Detroit Diesel 6-71-65 ,460+KKK-62, 460T-64,DL3-61,proj DM4-54 ,sekasikiö-61,Ley-384 kartano-72, omavalm sarvitratori-5?,Lawn Boy LT-12 -90, Scoopmobilet, model HP -53, H -5? HPD -70 ,Gutbrod 5hp -61,BroomWade WR250-68
fiigumies
Mr. Lordi Nuffield
Viestit: 1701
Liittynyt: 05 Maalis 2010, 08:34
Konekalustoani: FORDSON MAJOR vm.1957 ja FIATAGRI 70-90DT vm.1987+ISME 1400
Paikkakunta: Hamina/Kannusjärvi

Kirkas vesi haisee, sunnuntaina tuli vähän kawasaki polttomoottorilla varustetulla pumpulla tyhjennettyä sitä, ilmeisesti meni letku pohjaan saakka kun kastemato pohjaventtiilissä, ilmeisesti pohja täynnä matoja niinkuin 3v sittenkin, vesihaisi sillonkin, viime vuonna tyhjennettiin koko kaivo eikä ollu matoja, mistähän noi tulee sinne? ja miksi? Lauantaina pumpattava tyhjäksi ja ajatuksena hakea tuolta ruduksen vanhalta montulta seulanpää kiviä, liekä parempi kuin hiekka?
-fiigumies-
fiigumies
Mr. Lordi Nuffield
Viestit: 1701
Liittynyt: 05 Maalis 2010, 08:34
Konekalustoani: FORDSON MAJOR vm.1957 ja FIATAGRI 70-90DT vm.1987+ISME 1400
Paikkakunta: Hamina/Kannusjärvi

Ramballe Onnittelut valmistumisesta! :)
-fiigumies-
Avatar
nuffiko
Vuoden Nuhvisti 2015
Viestit: 2590
Liittynyt: 29 Touko 2007, 21:11
Paikkakunta: Ylä-Savo

https://www.youtube.com/watch?v=KLrBnOvzwm0" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=AEABD0Wg2zY" onclick="window.open(this.href);return false;
Raataja
Nuhvitietäjä
Viestit: 348
Liittynyt: 25 Maalis 2010, 18:35

Hienoja kuvia ja mainoksia ajalta, joka ei koskaan palaa. Mutta joo, ei kiristä panta ohimoita ei, on sen verran monta mustetahratestiäkin ehditty selvittää moitteitta. Uutisissa eilen mainittiin, että punavihreät ekoterroristit olivat toissapäivänä käyneet rettelöimässä Pyhäjoella Fennovoiman / RostAtomin työmaalla. Maansiirtotöitä tehneestä kaivinkonesta oli ikkunat kivitetty hajalle, kuljettajaa uhkailtu, ja vissiin oikein käyty käsiksi. :twisted:
Avatar
ramba
Mr. Lordi Nuffield
Viestit: 1332
Liittynyt: 17 Tammi 2013, 20:32
Konekalustoani: Nuffield 10/60 KKK, Belarus 501H ja muita päriseviä vehkeitä..
NLCF r.y jäsen Nro: 473
Paikkakunta: Kotka

fiigumies kirjoitti:Ramballe Onnittelut valmistumisesta! :)
Kiitoksia!
Jos se toimii niin puretaan se, kyllä siitä jotain vikaa löytyy.
Raataja
Nuhvitietäjä
Viestit: 348
Liittynyt: 25 Maalis 2010, 18:35

Hyvin on äimät hatussa. Paikka on oikeastaan parempi kuin olla Hamiltonin rinnalla. Hamilton lähtee lujaa ja Kimin pitää peesata tiukasti, painaa ensimmäisessä tsikaanissa säälittä Pikku Keke sivuun osumankin riskillä. Oletan, että Pikku Keke antaa periksi, koska keskeytys olisi hänelle tuhoisa mestaruustaistoa ajatellen. Ferrareilla on renkaat kestäneet paremmin ja nyt tuntuu suoranopeutta tulleen uuden virityspoletin mukana sen verran lisää, että Bottas pitäisi pysyä kevyesti takana. Kisa pitää kuitenkin ensin ajaa, paljon on muuttujia ja pienet asiat ratkaisevat. Sadekeli voi kääntää kentän. Jos radalle tulee romua ja turva-auto niin asetelmat muuttuvat hetkessä. Toivotaan, että Kimi nousee tänään palkintopallille, se tekisi hyvää miehen itseluottamukselle, ja toisi hieman lisää positiivista jännitystä tallin sisäiseen kädenvääntöön. :?
fiigumies
Mr. Lordi Nuffield
Viestit: 1701
Liittynyt: 05 Maalis 2010, 08:34
Konekalustoani: FORDSON MAJOR vm.1957 ja FIATAGRI 70-90DT vm.1987+ISME 1400
Paikkakunta: Hamina/Kannusjärvi

Eilen meni rehunajossa aamu 3 asti, sitte vielä kotikylille takas niin 4 pääs nukkuun, tänää sitte olin paalaamas, mchalella opettelua pari tuntia..
-fiigumies-
Vastaa Viestiin