mitä nuhvi tekee nykyään.

Keskustelua Nuffield -traktoreista

Valvoja: automies560

nuffi59
Melkoinen nuhvisti
Viestit: 854
Liittynyt: 25 Maalis 2007, 17:48

Nuffilla tehdään lumityöt talvisin, ajetaan polttopuita, pilkotaan ruuvilla,laitetaan ja nostetaan peruna, kynnetään ja karhitaan ja kaikessa apuna, mitä päähän pälkähtää.

Tosin, enemmän eläkeläistöissähän nuo vanhat koneet nykyään ovat ja helpolla pääsevät verrattuna siihen, kun uusia olivat. :)
Paljon elämässä säästää kun Nuffilla päästää
Pekko
Mini -nuhvisti
Viestit: 2
Liittynyt: 16 Tammi 2008, 19:27
Paikkakunta: Kärkölä

Luovuin osuudestani maatalousyhtymässä 3,5 vuotta sitten, samalla meni Nuhvikin... No velimiehellä se kyllä vielä jatkaa vanhaan malliin hyvänä nurkkakoneena.
Nykyisin se pyörittää keväällä klapisirkkeli/ halkaisuruuviyhdistelmää, lisäksi sillä on hyvä roudata puulavoja matalista oviaukoista. Kylvöaikana sillä siirrellään peräkärryä, ja kiskotaan Potilan 375-jyrää. Puintiaikana sen perässä on tilan pikkukärry, vetoisuus 8 kuutiota. Ursuksen perässä on Kipa 120 ja Zts:n perässä Tuhti 85. Nuhvi ajaa hyvin asiansa tossakin hommassa, jää turhat kärrynvaihtosulkeiset pois!
Kaikenkaikkiaan mainio kone kaikenlaiseen nurkkahommaan! Ei näitä kannata vaihdossa antaa, koska käyttöarvo on huomattava verrattaessa vaihtoarvoon.
Kys. Nuffi on mallia Universal Four. Kaupat isäukko teki 1961 loppupuolella, kone toimitettiin 1962 puolella. Samalla kertaa paikallinen K-kauppias luovutti 5 samanlaista Universalia, näistä ainakin 4 on vieläkin jonkinasteisessa maatalouskäytössä. Ei kuulemma ole myyntihalukkuutta!
Homer
Nelos -nuffisti
Viestit: 23
Liittynyt: 26 Maalis 2007, 20:18
Paikkakunta: Pirkanmaa

Minun nuffini on saanut kannatella raskasta taakkaa perässään koko ikänsä,siinä on toi hydro-master. Silloin tällöin perkaan pätkän piiriojaa.Ja viimeksi kaivoin ton tuulimoottorin perustukset,
Vastaa Viestiin