Sivu 1/2

10/60 ulosotto

Lähetetty: 29 Tammi 2015, 14:46
Kirjoittaja Ville1
Elikkäs pitkästä aikaa laitoin nuhviin lingon perään. Tuli mieleen että onko jotain ohjetta yms, nyrkkisääntöä miten säädetään ulosotto vivun asento? Menee hyvin päälle, mutta muistelen että eikös se boori ollut aika lyhyt? niin miten varmistua että se on juuri oikealla kohdalla?

Re: 10/60 ulosotto

Lähetetty: 29 Tammi 2015, 17:03
Kirjoittaja jusape
Sillä putkiakselilla se kytketään.... Liian taakse ei oikein pääse menemäänkään, millään.....

Re: 10/60 ulosotto

Lähetetty: 30 Tammi 2015, 13:58
Kirjoittaja Ville1
Onko muuten hyviä korjausvinkkejä kytkin akselille.. huomasin melkoisen välyksen. Taitaa olla boorit sökönä.

Re: 10/60 ulosotto

Lähetetty: 30 Tammi 2015, 14:11
Kirjoittaja lisenssi
Päällehitsaus, sorvaus ja hampaiden jyrsintä.

Re: 10/60 ulosotto

Lähetetty: 30 Tammi 2015, 14:22
Kirjoittaja Ville1
Voi olla et noi joutuu tekee,, mutta onko mahdollista korjata esim pidemmällä holkilla?

Re: 10/60 ulosotto

Lähetetty: 30 Tammi 2015, 14:34
Kirjoittaja kari t
Ei oo pitkäikäinen lisenssin esittämällä tavalla korjattu kytkinakseli, kaverillani, kakella kokemusta kyseisestä asiasta.
Kytkinakseleita, onko näitä kellään varaosatoimittajilla uusia myynissä :?:
:idea: syttyi, palaan lähitulevaisuudessa asiaan mikäli ei uusia saa valmiina :wink:
Kysäiseppäs Hahton Maurilta, itse olen häneltä saanut ostettua hyviä käytettyjä.
http://www.nuhvi.net/index.php/fi/tietopankki/varaosat" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: 10/60 ulosotto

Lähetetty: 30 Tammi 2015, 15:02
Kirjoittaja Ville1
Minkälainen homma tuo on vaihtaa vaihteiston puolelle`? onko isot purkutyöt`?

Re: 10/60 ulosotto

Lähetetty: 30 Tammi 2015, 17:42
Kirjoittaja lisenssi
Jos löytyy hyvä käytetty akseli, niin se on helpoin tapa korjata.

Ja nyt on käynyt ilmi, ettei ainakaan kakelle kannata viedä hitsattavaksi... :roll:

Mutta jos haluat alkuperäistä kestävämmän lopputuloksen, niin otapa yhteyttä http://www.lcc.fi/laserpinnoitus

Re: 10/60 ulosotto

Lähetetty: 30 Tammi 2015, 18:20
Kirjoittaja kari t
Ville1 kirjoitti:Minkälainen homma tuo on vaihtaa vaihteiston puolelle`? onko isot purkutyöt`?
Onko vaihdelaatikosta tulevasta akselitumpista boorit kuluneet :?:
Vaihdelaatikon kansi irti, vaihdelaatikon etureunasta laippa irti, sitten hitaan / nopeanpuolen siirtäjä irti muistaakseni kahdella seekerirenkaalla laakerit lukittu laatikon etureunaan, ei paha homma vaihtaa.
Ja nyt on käynyt ilmi, ettei ainakaan kakelle kannata viedä hitsattavaksi... :roll:
Ei ollut kaken hitsaama, ammattihitsari täytehitsas, hongan urho koneisti, kakella sitten aika vähillä ajoilla boorit väljät :wink:

Re: 10/60 ulosotto

Lähetetty: 30 Tammi 2015, 18:44
Kirjoittaja Ville1
Luukusta katottuna joko holkki tai vaihteistosta tuleva akseli kulunut. Täytyy yrittää päästä kevääseen asti ei joutaisi lumikone seista..

Re: 10/60 ulosotto

Lähetetty: 30 Tammi 2015, 21:08
Kirjoittaja Joonas Potkonen
Voan vivusto säädetään niin, että kone sammutettuna voa vivusta otetaan ote vasemmalla kädellä ja oikealla pyöritetään edestakaisin voa tumppia. Voa tumpin pitäisi lakata pyörimästä n. puolessa välin vivuston säätökaaren HYD ja PTO lovien välissä.

Kytkinakselin booreista ei kannata olla ihan pienestä moksiskaan. Noin yksi kolmannes on jäljellä kolmosen booreista, ja edelleen rokkaa.

Re: 10/60 ulosotto

Lähetetty: 30 Tammi 2015, 23:49
Kirjoittaja nelosnuhvi
Nuffieldmaster kirjoitti: Noin yksi kolmannes on jäljellä kolmosen booreista, ja edelleen rokkaa.
Melekosesti on boorit kyllä kulunu :shock: Tuossa työnalla olevasta rähjääntyneestä nuhvista on ehkäpä milli kulunut boorin reunoista, eikä varmasti ole nähnyt mitään helppoa käyttöä sekään. Kytkinakselin linjaus oli kyllä vähän sitä sun tätä, mutta mitä olen kuullut, niin aikapaljon tuo holkkikin antaa anteeksi..

Re: 10/60 ulosotto

Lähetetty: 31 Tammi 2015, 12:15
Kirjoittaja lisenssi
Jos on linjaus aivan täydellinen, ei voi paljon kulua, kun ei ole jatkuvaa liikettä kuormitettuna. Kulumista voi vähentää myös erittäin kevyellä MoS2 rasvauksella.

Ammattitaitoinen hammastuksen korjaus maksaa arviolta n 500 euroa lämpökäsittelyineen, joten muut keinot tietysti kannattaa ensin ottaa käyttöön -- eikä tietenkään korjata mitään, mikä ei vaadi vielä korjausta.

Valitettavasti tuo kytkinakseli on sen verran monimutkainen, että täysin uuden akselin valmistus ei ole kannattavaa yksittäiskappaleena.

Re: 10/60 ulosotto

Lähetetty: 31 Tammi 2015, 13:23
Kirjoittaja Ville1
Itellä kävi mielessä et ostais uuden holkin ja jatkaisi sitä että tulisi ehjälle kohdalle booria. Booriahan on kumminkin siinä akselilla pidemmästi kuin holkin mitalta.

Re: 10/60 ulosotto

Lähetetty: 31 Tammi 2015, 13:30
Kirjoittaja jusape
Putki-booriholkkihan kytkee ensin ulkopäästään hydrauliikan. Pooriholkin keskellä on pooritonta osaa, jossa voa-akseli mahtuu olemaan pyörimättä hyde kytkettynä. Kahvaa enemmän siirtäessä, alkaa pooriholkin takaosan poorit kytkeytymään voa-akselille kytkien sen.
Eli voa-booriosa on putkiakselin ulkopäästä n. 6-7cm taaempana, siellä putkiakselin sisässä se kohta.
Ittellä alkoi kesällä kans hylkimään siihen malliin, että vaihdoin fourin putken, ja samassa piti vivusto repun sisästä vaihtaa fourin hiluihin. Eli nyt mulla on 2 asentoa vivussa, hyde+pto OFF tai sitten ON asennossa