Sivu 1/2
volvo T 24
Lähetetty: 26 Syys 2011, 20:47
Kirjoittaja volvoD5
onko kellään kokemuksia kyseisetä volvosta? varaosien saatavuus? jne kaupoissa justiin tuollasesta volvosta olis kiva tietää vähä vikoja jne?
Re: volvo T 24
Lähetetty: 27 Syys 2011, 11:05
Kirjoittaja nelosnuhvi
Terve!
T-24 löytyy kalustosta, edellissyksynä hankin. Kymmenen vuotta oli ollut käyttämättä, magneeton kunnostamisen vaati, uuden akun, polttoaineputkien putsaamisen, uudet öljyt ja uudet sähköt (6v). Sen jälkeen hörähti käyntiin. Bensalla käyntiin, tärpätillä(nykyajan petrooli) ajellut sitten pitemmät ajot.
Harraste pihatraktorina mukava, kunnon terapiapeli sanoisinko. Tiellä pitemmät siirtymät ei niin mukavia, nuhveltti kulkee paljon liukkaammin. Muutenkin jos pihatyötraktoria hakee niin kannattaa kuitenkin hankkia dieselirakkori, esim nuhveltti. Harrastepelinä volvo kuitenkin ihan mukava, kesän tapahtumissa herätti kiinnostustakin enemmän.
Kytkin aika ärhäkkä, keulaa nostaa herkästi. Nostolaitteessa hyvin voimaa ja ylöslukituskin tukevasti toteutettu. Alkuperäiseen vetolaitteeseen käy suoraan ruuvattava auton vetokuula, kätevä jos tarvitsee pihassa raskaampia autonkärrejä liikutella. Tämmöstä tarinaa tuli mieleen
Re: volvo T 24
Lähetetty: 28 Syys 2011, 19:17
Kirjoittaja volvoD5
kiitoksia! harrastepeliähän sitä täs ettin tai oikeestaan isä ukko täyttää pyöreitä niin sille lahjaks meinaan ostaa

Re: volvo T 24
Lähetetty: 29 Syys 2011, 08:58
Kirjoittaja sompio
Jos sen teet niin hommaa ittelles rintapanssari. Siinä saattaa olla kylkiluut lujilla halauksesta kun lahjan annat.
Re: volvo T 24
Lähetetty: 08 Loka 2011, 15:56
Kirjoittaja volvoD5
huomenna se sitte tulee. juhla päivä kylläkin vasta kuukauden päästä pitää piilottaa se kuukaudeksi

niin onko ohjekirjaa kellään josta sais kopiota?? ja sitte linkkejä mistä varaosia??
Re: volvo T 24
Lähetetty: 08 Loka 2011, 17:10
Kirjoittaja jusape
Olis mukava nähdä ukkosi ilme kun näkee......

Re: volvo T 24
Lähetetty: 08 Loka 2011, 19:28
Kirjoittaja V-M
Nelosnuhvi mainitsi tuosta tärpätistä jota käytetään petroolin korvikkeena,mistä olet sitä saanu ostaa,voitas tynnyri ottaa tännekki,takra merkkiseen kotimaiseen traktoriin.
Re: volvo T 24
Lähetetty: 08 Loka 2011, 20:23
Kirjoittaja nelosnuhvi
V-M kirjoitti:Nelosnuhvi mainitsi tuosta tärpätistä jota käytetään petroolin korvikkeena,mistä olet sitä saanu ostaa,voitas tynnyri ottaa tännekki,takra merkkiseen kotimaiseen traktoriin.
Arwina Oy on firma mistä löytyy isommassa erässä mineraalitärpättiä, 200litran tynnyri 210€ viime keväänä rahteineen kotiovelle. Rautakaupan hinta 5-7euroa litra...
10 prosenttia mielellään bensaa sekaan nostaa oktaanilukua hieman, oli ohjeena. Monet ajelut volvolla kesällä kyseisellä aineella tein

Re: volvo T 24
Lähetetty: 08 Loka 2011, 20:33
Kirjoittaja V-M
Kiitokset,tilataan tynnyri tuolta,joskus takavuosina saatiin tuota samaa tavaraa täältä yhdeltä saabistilta,mutta sitäkään kautta ei enää ole aikoihin saanut,tynnyreittäin se tilasi jostain etelästä,varmaan sama paikka,ei vaan kertonu paikkaa tarkemmin.
Ei oikein pelkkä bensa ole hyvä tuohon kun imusarja menee pakosarjan läpi,paremmin toimi tuolla tärpätillä.
Re: volvo T 24
Lähetetty: 09 Loka 2011, 08:06
Kirjoittaja nelosnuhvi
volvoD5 kirjoitti:huomenna se sitte tulee. juhla päivä kylläkin vasta kuukauden päästä pitää piilottaa se kuukaudeksi

niin onko ohjekirjaa kellään josta sais kopiota?? ja sitte linkkejä mistä varaosia??
Kuvia ja ensitunnelmia varmaankin kerrot

Re: volvo T 24
Lähetetty: 09 Loka 2011, 19:06
Kirjoittaja volvoD5
joo laitan kuvan kun kerkeen.. oli vaan piru vie rikottu tulpat ja kaikki lasi kupit.
Re: volvo T 24
Lähetetty: 09 Loka 2011, 19:10
Kirjoittaja jusape
Kaupanteon jälkeenkö

Re: volvo T 24
Lähetetty: 09 Loka 2011, 19:13
Kirjoittaja volvoD5
kuvan perusteella ostin. mutta äijä kyllä tiputti hintaa ajo kumminki 300km tuomaan konetta

Re: volvo T 24
Lähetetty: 09 Loka 2011, 19:24
Kirjoittaja jusape
Jaaa.. no kuvan perusteella ei tietty kaikki viat/pikkupuutteet tuu esiin..
Ja toikin vielä, 300km matkan päästä

Re: volvo T 24
Lähetetty: 09 Loka 2011, 19:27
Kirjoittaja volvoD5
joo ja tiputti vielä hintaa ku sanoin että ei sitä varmaan tartte lavetilta pois ottaakkaan. nyt ei muutaku ruveta varaosia mettästämään jos jostain löytyys..