Sivu 1/1

Bamse

Lähetetty: 21 Helmi 2011, 19:57
Kirjoittaja Raataja
Lueskelin Markus Similän kirjaa Vanhat Hyvät Ajat. Siinä mainittiin, että ensimmäinen pohjoismaissa käyttöön otettu tehdasvalmisteinen? metsätraktori olisi ollut ruotsalainen teloilla varustettu Bamse, sähköohjatulla vinssillä. Yleiskuva siitä Bamsesta on kirjassa vuodelta 1959 mutta ei tarkempia teknisiä tietoja. Liekkö jollekkin tuttu vehje. Samaten kirjassa oli kuva vuodelta 1956 metsurista tukin kaadossa 16 KILOA PAINAVAN Sarvi-Stihilin kanssa. Päivän kun painii sellaisen Stihilin kanssa tietää olleensa metsätöissä.

Re: Bamse

Lähetetty: 21 Helmi 2011, 20:07
Kirjoittaja jamppi
http://www.youtube.com/watch?v=k_bfo924tnU" onclick="window.open(this.href);return false;

Oisko tuo
Volvokos sen aikoinaan teki

Re: Bamse

Lähetetty: 22 Helmi 2011, 02:14
Kirjoittaja Warpu
http://www.volvo.com/constructionequipm ... +Bamse.htm" onclick="window.open(this.href);return false; 8)

Re: Bamse

Lähetetty: 24 Helmi 2011, 09:50
Kirjoittaja Raataja
Justiinsa tätä mallia tarkoitin, oli aikaansa edellä, huomaa turvahytin putkikaaret kuljettajan työturvallisuuden takaajana.

Re: Bamse

Lähetetty: 25 Helmi 2011, 22:38
Kirjoittaja keppa-nalle
Tuosta Bamsesta taidettiin tehdä työkalu moneenkin tarpeeseen. Kerran bongasin bamsen jossa oli kaivupuomisto. Onkohan "tehtaan riston" tekemä alunperin?