Sivu 1/1

öljytilavuus

Lähetetty: 17 Marras 2010, 07:00
Kirjoittaja pasrou
Terve. Olisko jollain tietoa 10/60 nuhvin öljymääristä? Näkyy olevan valkoiset peräöljyt ja nostolaite ei toimi pakkasella.tietäis ostaa oikean määrän öljyä.

Re: öljytilavuus

Lähetetty: 17 Marras 2010, 08:35
Kirjoittaja Joonas Potkonen
On. Useasti palstalla käsitelty aihe ja tiedot löytyy täältä: http://www.nuhvi.net/index.php?option=c ... &Itemid=19

Polttoainesäiliö: 64 litraa
Hydrauliikka ja peräöljy määrä: 54,5 Litraa.
Moottoriöljy: 9,0l
Ohjausvaihde: 1,84l
Jäähdytysjärjestelmä:10,2l
Ilmanpuhdistin; 0,85l

Sae 80W-90 Api gl-4 on hyvä, valmistajasta riippumatta.

Ota kaikki kolme roppua auki, mieluiten jos vielä tunkilla nostelee tassuja puolelta ja toiselta ilmaan niin tyhjenee perän kaukalotkin. Imusuodin pitää putsata myös ja varmistaa sen kunto. Polttoöljyä jos kehtaisi käyttää jotta huuhtelisi sillä vielä enimpiä pois. Niin ja jos se on nuin tiukkaa tavaraa niin lämpimäksi pitäisi perä saada, että tulee hyvin pois ja töhnätkin irtoaisi.

Hitusen pitkäksi on öljynvaihtoväli mennyt jos on valkeaa eikä enää nostolaite toimi. Toivottavasti pumppu ei ole ottanut kipeää tuosta, uusi maksaa 750 € ja kunnossa olevia käytettyjä ei oikeastaan löydy :cry:

Re: öljytilavuus

Lähetetty: 18 Marras 2010, 19:36
Kirjoittaja pasrou
Kiitoksia tiedoista pääsee kokeilemaan viikonloppuna ehtikö vaurioittaa pumppua!