Sivu 1/1
Nuhvin nostolaite
Lähetetty: 08 Heinä 2009, 12:51
Kirjoittaja Justjuu_
Kysymyksenä ois ett miten nuhvin nostolaitteen pitäisi toimia. Traktorina on 10/42 jossa pitäisi olla työntövarsitunnustelu ja en ikinä ole saanut sitä toimimaan oikein. Siitä vivusta jossa on se hammastettu kaari ei tapahdu mitään vaikka missä asennossa pitäisi esim. kynnettäessä. Nostolaitetta saa ite säädellä siitä virallisesta hantaakista ja ne liikkeet on sitte mitä on. Tuo nuhvin nostolaite on muutenkin aika mielenkiintoisesti toteutettu eikä kaikki sen hienoudet oikeen ole vielä avautun mulle vaikka olen kyseisellä kamppeella ajellut jo useamman vuoden

Lähetetty: 08 Heinä 2009, 13:46
Kirjoittaja nyffi
No, se toimii silleen, että varsinainen käyttövipu pitää olla alaslaskuasennossa, esim kynnettäessä. Hammastettu vipu siihen asentoon, että syvyys on oikea. Pitäis toimia, jos kaikki osat paikoillaan.
Hammastettu vipu voi olla koko ajan samassa asennossa, työkone nostetaan varsinaisella käyttövivulla ja lasketaan alas. Saavutettu syvyys on näin muistissa koko työn ajan.
Lähetetty: 08 Heinä 2009, 18:38
Kirjoittaja Justjuu_
Joo ei se toimi sinnepäinkään täs mun nuhvissa. Sillä hammaskaaressa oleva vipu ei vaikuta nostolaitteisiin ollenkaan. Aivan sama missä asennossa vipstaakeli on nii aina rysähtää aurat niin syvälle ku ne vaan uppoaa. Saa työsyvyyden säätää ihan mekaanisesti pääkäyttövivusta. Vissiin on muutenki aika kootut teokset koko peräreppu. Montako säätöruuvia siinä nostolaitekannessa lukitushantaakin vieressä kuuluis olla? Täs nuhvis ei oo ku yks. Joissaki nuhveissa näytti olevan enemmänki.
Lähetetty: 08 Heinä 2009, 22:10
Kirjoittaja automies560
Eikös niitä säätöruuveja ole kaksi, toinen varsinaiselle nostolaitteelle ja toinen sivutoimiselle hydrauliikalle, eli kipille tms. Ja nehän ovat laskunopeuden säätöruuveja.
Ja saattaahan olla että se ns. vetovastuksen säätövipu, eli se hammastettu kampi on perärepun sisältä irti kenties.
Lähetetty: 08 Heinä 2009, 22:14
Kirjoittaja automies560
Ja ne laskunopeuden säätöruuvit ovat monesti syystä tai toisesta katkenneet, ja tilalle on laitettu tavallinen pultti joka estää veden pääsyn sinne.
Lähetetty: 09 Heinä 2009, 11:06
Kirjoittaja Justjuu_
Se vois olla ihan hyvä vaihtoehto ett se säätökampi on irti jostain. Mutta ei se liiku kuitenkaan ihan holona eli se on hieman nihkeä liikuttaa. Hankala tehdä kaikkia tarkkuutta vaativia töitä, kuten perälevyllä. Nostolaite liikahtaa sen +-10cm per vivunliikautus. Ja kyntöaurassa pitäs olla tukipyörä. Oishan se kiva jos se tunnustelija toimis ku se kerran on sihen alunperinki suunniteltu käytettäväksi.
Lähetetty: 21 Heinä 2009, 01:20
Kirjoittaja Warpu
näissä "uudemmissa" nuhveissa ei alunperin ole enää kuin yksi
laskunopeuden säätöruuvi toinen ruuvi on korvattu sillä hammastetulla
vivulla...
onko työntövarren korvakkeen oikealla puolella kiinnityspultissa tappi tai
rulla? sen olisi tarkoitus välittää työntövarren korvakon liike peräreppuun
sisälle ja antaa nostolaitteeseen eloa.
ja montakos reikää tässä yksilössä on työntövarren korvakossa?

Lähetetty: 21 Heinä 2009, 22:41
Kirjoittaja Justjuu_
Kyllä sieltä joku tappi menee työntövarrenkorvakosta perän sisään. 3kpl on työntövarrenkorvakossa reikiä.