vaihde jumissa

Keskustelua Nuffield -traktoreista

Valvoja: automies560

Timo
Mini -nuhvisti
Viestit: 8
Liittynyt: 01 Joulu 2008, 13:42

omistan Nuffield Universal 4 DM vuosimallia en tiedä. eilen kun olin laittamassa ketjuja nuffiin niin 1 vaihde jäi jumiin siis päälle, olin nostanut toisen takapyörän tunkilla ylös ja vaihde oli päällä no kun yritin ottaa vaihdetta pois ei keppi liikkunut ykköselle eikä pakille
nelos ja vitos vaihteen saa kuitenkin päälle mutta tuo ykkönen ei vapaudu. ykkös vaihteella siis voi ajaa.

oisko mitään vinkkii tai ajatusta mistä moinen vika johtuu?

korjaus toimenpiteet?
tv43
Nuhvitietäjä
Viestit: 200
Liittynyt: 01 Huhti 2007, 17:08
Paikkakunta: Tampere

Eiköhän se siirtäjien kuluneisuudesta johdu . Kansi auki ja siitä on
helppo laittaa ne paikalleen . Kun teki sen eka kerran , katsoin paikan
mistä voi vetää rataan kohdalleen koukulla öljyntäyttö reiästä .
Eipähän siitä mitään tullut , en muistanut kepin asentoa , eikä koukku
saanut ratasta liikkeelle . Pari kertaa sen teki , nyt on taas vuosia
pelannut .
jeimi
Mini -nuhvisti
Viestit: 3
Liittynyt: 05 Touko 2008, 09:29
Paikkakunta: Nivala

Jouduin 10/42:ssa hitsaamaan täyttöä siihen haarukan näköiseen siirto vipuun kun oli kulunut tois puoleiseksi sen jälkeen ei ole menny jumiin..
Timo
Mini -nuhvisti
Viestit: 8
Liittynyt: 01 Joulu 2008, 13:42

no joo, yritin tähtäillä täyttöreijästä mutta en siitä mitään
siirrettävää osaa nähnyt vaon vetoakselin ja ison hammasrattaan.
no pitänee kansi avata, onko kannen kiinnityksessä jotain "piilo"
pultteja, kannen päällä näkyy pultit kyllä mutta entä mittariston
alapuolella? otin nuo näkyvät pultit auki mutta ei tuntunut kansi
irtoavan, pitäiskö irrota helposti?
kari t
Vuoden 2012 Nuffisti
Viestit: 5130
Liittynyt: 02 Tammi 2008, 19:39
NLCF r.y jäsen Nro: 19
Paikkakunta: Pattijoki

Ei siintä öljyn täyttöreijästä näykkään niitä siirtovipuja :?: ovat sen verran reijästä sivussa, että pitää vähän niinkuin summassa sarhata siirtäjiä :wink: Meisseli taikka 8-10mm:nen pyöröteräskin käy. Meisseli niin paljon vaaka-asentoon kuin reikä antaa myötä. :?:
Kyllä huomaat sitten kun otat kannen pois mistä siirtäjiä voi liikutella :?: Kyllä joudut irroittamaan myös mittoriston ja mittariston sivupellit :wink:
Nuffieldit 3DL 58 ja 61. 10/42 66. Neliveto BMC 6:s koneella + KKK. 4/65 68. 3/45 69. 342 62. UNIVERSAL 1954. Pappa Tunturi vm.76. Wolsvaken POLO vm.84. Lynx 650 vm.85. Kerho pp vm. 1938

Aja millä ajat, mutta nuffilla loput !
Jusi
Kutos -nuffisti
Viestit: 73
Liittynyt: 29 Maalis 2007, 17:09
Paikkakunta: Perniö

Minä olen saanut vaihteen pois päältä kepin kanssa "nylkyttämällä", pitää olla voimanotto pois päältä ettei ole sinne "veto päällä".
Avatar
Warpu
Mr. Lordi Nuffield
Viestit: 1684
Liittynyt: 06 Tammi 2008, 03:09
NLCF r.y jäsen Nro: 22
Paikkakunta: Anjala / Kouvola

siitä öljyntäyttöaukosta taitaa juurikin näkyä 1/pakin siirtohammaspyörä
jos ykkönen on päällä niin sitä hammaspyörää pitäis lyhyen
muistelun tuloksena kammeta taaksepäin jolloin välttyy kannen
irroitukselta 8)
jos kantta haluaa irroittaa niin siitä taitaa löytyä 7 pulttia ja
mittatikku :lol: 8)
460, 460, 460, 460eka, 4dm, 4dm 4wd, 3dl, 3dleka, 262, 472, 285, 272, 353cc um
kari t
Vuoden 2012 Nuffisti
Viestit: 5130
Liittynyt: 02 Tammi 2008, 19:39
NLCF r.y jäsen Nro: 19
Paikkakunta: Pattijoki

Minä en enään muistanut tuota kummalle päin pitää kammeta :?: On nimittäin aikaa kun viimeksi jumitti :?: Noin 30 vuotta takaperin :wink:
Leukun vaihteiston jumitus vuoden muistan oli 1974 :lol: Jäänyt aivokoppaan kun olin perälevyn kanssa työntelemässä lumia talon rakennuspuitten lanssista sahuria varten :lol:
Nuffieldit 3DL 58 ja 61. 10/42 66. Neliveto BMC 6:s koneella + KKK. 4/65 68. 3/45 69. 342 62. UNIVERSAL 1954. Pappa Tunturi vm.76. Wolsvaken POLO vm.84. Lynx 650 vm.85. Kerho pp vm. 1938

Aja millä ajat, mutta nuffilla loput !
Jusi
Kutos -nuffisti
Viestit: 73
Liittynyt: 29 Maalis 2007, 17:09
Paikkakunta: Perniö

Yksi syy vaihteen jumiin jäämiseen on jousi joka 1 ja pakin lovessa, kun vaihtaa huolinattomasti niin jousi työntää kepin siirtäjän kolosta pois liian aikaisin. Mulla Zetorissa oli kanssa vaihteiden kanssa, mutta otin jousen pois niin ongelmat loppui. Tosin Nuhvissa jousen poisto ei niin helppoa.
Avatar
Warpu
Mr. Lordi Nuffield
Viestit: 1684
Liittynyt: 06 Tammi 2008, 03:09
NLCF r.y jäsen Nro: 22
Paikkakunta: Anjala / Kouvola

ei se jousen poisto lopulta kovin vaikea homma ole 8)

ite kun olen pikkuvesselistä alkaen oppinu ajamaan ilman jousta
niin piti tuosta EKAstakin jousi melkein heti poistaa.
kannen joutuu tietty aukasemaan ja sitten muistaakseni pääsee
jousta kiinnipitävään seekeriin käsiksi, kannattaa poistaa vain jousi
eli laittaa seekeri ja prikka takaisin.
Samassa yhteydessä on hyvä tutkia kepinpään kuluneisuus ja tarvittaessa
täytehitsata (edellyttää siirtäjien irroitusta kannesta).
8)
460, 460, 460, 460eka, 4dm, 4dm 4wd, 3dl, 3dleka, 262, 472, 285, 272, 353cc um
nuffi59
Melkoinen nuhvisti
Viestit: 854
Liittynyt: 25 Maalis 2007, 17:48

Muutaman kerran on mullakin tuon juntturan tehnyt vaihteisto, vaan on ruvennut pelittämään, kun keppiä on vähän täräytellyt.
Paljon elämässä säästää kun Nuffilla päästää
Tammi
Nuhvitietäjä
Viestit: 442
Liittynyt: 19 Marras 2007, 00:23
Paikkakunta: Nunnanlahti

Viisivaihteisissa vaihteensiirtäjän akselit luiskahtivat liian pitkälle, ts. akselit menivät lukituskolon ohi. Keppi jäi jumiin ja sitä ei saanut vapautettua muutoin kuin kyseisestä rattaasta takaisin tyrkkäämällä. Kulunut mekanismi ei tykännyt äkkinäisestä tempaisusta tai liian pitkästä kepin liikkeestä. Näitä vikoja korjattiin kannessa olevia lukitsimia jatkamalla. :shock:
Kahta en vaihtais, toinen on. ...
ja vielä kolmannen polven poikamies
Leukkumies
Mr. Lordi Nuffield
Viestit: 1126
Liittynyt: 25 Maalis 2007, 18:57
Konekalustoani: Leyland 270 Kartano '73, 472QMS '79. Nuffield 4DM Universal Four '60.
NLCF r.y jäsen Nro: 023
Paikkakunta: Pohojos-Pohojanmaa

Isäukko on muutaman kerran leukussa saanut kaksi vaihdetta yhtäaikaa päälle, ihan vaihdekepillä se sai ne poiskin.
[quote="jamppi"]Nuhvi on jokamiehellä mutta tosimies ajaa Leukulla :D[/quote]
kuhamies
Kylmäkoskelainen
Viestit: 96
Liittynyt: 28 Touko 2008, 22:25
Konekalustoani: Nuffield 4/60 KKK
NLCF r.y jäsen Nro: 333
Paikkakunta: Ylöjärvi

Mulla meni vaihteisto kanssa jumiin. Yht`äkkiä suoralla tiellä. Ajoin monttuun ja vaihteisto jumiin. Oli vasen jalka montun heilahduksessa osunut KKK:n keppiin ja nostanut sen puoliväliin = jumissa koko hoito. Meni hetki ennenkuin tajusin mistä on kyse. Rälläköin kepin irti, ja hitsasin sen pysty-asentoon. Eipähän osu jalka enää.
Vastaa Viestiin