Mutta jotenkin nuo kuormaajan aisat ovat kierossa, näkee kuskin paikalta kuinka tuo auran pitkittäistuki osoittaa selvästi oikealle. Toivottavasti ei ilmene puoltamisena auratessa!
Tämä kun oli tehty niin tempaisin ruman ruostepöntön pois ja laitoin tilalle MF:n vanhan mutta ehjän vaimentajan. Onhan tuo ehkä vähän pilli tähän koneeseen mutta eipähän ainakaan vuoda joka välistä, ja lopputulos on mielestäni tasapainoisen näköinen. Hyvä asia on sekin että ovaalin mallinen vaimentaja mahtui moottorin kupeelle eikä ole näkökentässä. Alakäyrä joka oli siis aiemmin "cityleukku" -nimimerkin traktorissa jatkaa nyt tässä koneessa.

Eräs tärkeä asia talvikäyttöä varten on tietenkin lohko- tai tässä tapauksessa letkulämmitin. Luulin vastuksen olevan oikosulussa, mutta vika paikantui panssarikaapeliin joka tuli vetämällä pois pistokkeesta. Onneksi pistoke oli purettavissa joten lyhensin kaapelia ja laitoin rasian kiinni sopivaan kulmarautaan, näin siksi ettei kaapeli tule kierteelle. Jospa se nyt kestäisi. Seuraavassa kuvassa näkyy myös kysymyksiä herättävä moottorin kiinnityspultti. Pesemättä tuo nyt vielä jäi kun painepesuri ei ole ollut iskussa.
Näiden toimien lisäksi vaihtelin löpösuodattimet ja tarkistin siirtopumpun, laitoin ajovalot kuntoon, kopin takalasin paikoilleen kun sellainenkin ollut jo tovin hankittuna ja lopuksi vielä puuttuvan ovenkahvan vasemman puoleiseen oveen. Aikaisemmin tuli tutkittua myös lasinpyyhkijä kuntoon, vika oli onneksi vain maajohdossa.
Nyt kai tässä ei tarvitse kuin ensilumia ootella...
